Сторінки

БІБЛІОТЕЧНІ УРОКИ

Бородіна Н.В.,
провідний бібліотекар НВК «Павлиська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів-ліцей імені В.О.Сухомлинського»
Онуфріївської районної ради

Бібліотечний урок у 6 класі

Тема: Від папірусу – до CD-ROM.
Мета:
Розширити відомості про книгу – історичну пам’ятку людства, історію її виникнення та розвиток книгодрукування в Україні.
 Популяризувати книгу – носія інформації.
Виховувати повагу до історії народу, його внеску в розвиток української культури.
Обладнання: виставка: «Книга – наш друг на все життя»,     ілюстрації до   книг, презентація, електронна книга, папірус, китайські книги.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку.
ІІІ. Вивчення нового матеріалу.
Сьогоднішній урок я проводжу не одна, мені допомагатиме Домовий, який живе в бібліотеці.
Домовий.
Доброго дня, діти. Дозвольте мені послухати, про що вам будуть розповідати сьогодні, мені дуже цікаво.
Бібліотекар. 
Багато чудес створили люди в  давнину: єгипетські піраміди, висячі сади Семіраміди, маяк на острові Форос та інші.
Є ще одне, не менш дивовижне чудо світу. Воно всім нам відоме. Але ми так звикли до нього, що майже не замислюємося над його цінністю. І це –книга.
З моменту появи на світ людина починає вчитися. Вона вчиться ходити, говорити, розуміти довкілля і людей.
Домовий.
Книга – добрий, мудрий друг, адже знає все навкруг: про старі й нові країни, космос та морські глибини, хто нам написав «Кобзар»,  який де правив цар, з чого зроблене намисто, чим славетне наше село...
Бібліотекар.
Дякую друже. А чи знаєте ви, що кожної секунди у світі з'являються майже 45 книжок, із них 7-8 для дітей.
А як створювалась книжка раніше? Якою ж була перша книга? Чи було її надруковано, чи написано від руки, з чого її було зроблено? Ось про це і піде мова на сьогоднішньому уроці.
(Стук у двері. Заходить Кощій Безсмертний)
Кощій.
Ой, куди  це я  потрапив. Діти. Якісь полички, а  на яких стоять не зрозуміло що. Зараз я понюхаю, що це? (Нюхає) Пахне деревом, а не дерево.
(Оглядається, підходить до домовика)
Кощій.
Ти хто і куди я потрапив?
Домовий.
Я -Домовий бібліотеки.
Кощій.
А що таке бібліотека?
Домовий.
Давай запитаємо дітей.
(Відповідь дітей)
Бібліотекар.
Любі, Домовий та Кощій, сядьте, будь ласка, на стільці і послухаєте цікаву історію.
(Домовий і Кощій сідають)
Бібліотекар.
Ми здійснимо з вами подорож від минулого до сьогодення на чарівному книгольоті.
Ну що ж, полетіли.
     

 Перша зупинка нашого книгольота місто Ніневія, що в Давній Ассирії.
Чим же відоме це місто?
Відповіді дітей.
Тим, що в цьому місті були знайдені перші книги, зроблені з глини. Причиною використання глиняних табличок були як особливості походження писемності, так і те, що глина була одним з небагатьох широкодоступних  матеріалів.
Писарчук креслив свої знаки на м’якій глиняній плитці тригранною загостреною паличкою. Після цього плитку обпалював гончар. Плитки нумерували як сторінки і на кожній проставляли назву.
    
Ну що ж, полетіли далі. Зупинка Єгипет.
В Африці вздовж річок росте болотяна рослина - папірус. Спочатку його використовували лише на будівництві аби якось один чоловік лагодив свою хатину. Розрізав стеблину папірусу, витяг волокнисту середину і поклав її на сонці. Через деякий час він побачив, що волокна перетворилися на сухі вузенькі стрічки. Ще більше здивувався чоловік, побачивши, що ці стрічки добре вбирають фарбу. Отже, на папірусі можна писати! Відтоді і з’явилися книжки з папірусу.
Чому книга у єгиптян мала вигляд стрічки? Тому, що папірус при згинанні ламався, а стрічку можна було скласти  трубкою. Вони були у вигляді стрічки кроків зі сто довжиною. Рядки писалися не у довжину стрічки, а у багато стовпчиків. Таку книгу не можна було сховати в кишеню. Її носили в ящичках.
    

 Летимо далі. Давній Рим.
-         Діти, а що вам відомо про Давній Рим?
(Розповідь учнів)
Перші бібліотеки були складами в прямому значенні цього слова. Найдавнішу, вік якої 5000 років, археологи знайшли на території колишньої Месопотамії (сучасний Ірак). Вона складалася  з 30000 глиняних табличок, що містили в основному укази і закони.
Бібліотеки давніх єгиптян були призначені тільки для царів і жреців.
Саме римляни придумали публічну бібліотеку, хоча й у трохи дивній формі. Будь-хто міг почитати книгу в… лазні – там була спеціальна кімната, де книги не піддавалися впливу води і пари. Лазні в Давньому Римі будувалися всюди, значить, і з бібліотеками не було проблем.

Воскові книжечки були винайдені ще в часи давніх римлян. Вони мали такий вигляд: декілька табличок – довідок, охайно витесаних всередині, скріплялися шнурками через дірочки, які були пророблені у двох кутках дощечки. Квадратну виїмку кожної дощечки наповнювали воском. Писали на ній сталевою паличкою – стилом. У кожного школяра того часу була підвішена до поясу така табличка.
А ми продовжуємо нашу мандрівку. Сідаємо зручно в наш книголіт і летимо далі.

      

І ось на горизонті Давня Сирія.
Папірус вже в II столітті до нашої ери почали замінювати пергаментом. Сирійський цар Євмен Другий вирішив створити в своїй столиці Пергамі велику бібліотеку і з цією метою мав намір закупити в Єгипті папірус. Але єгипетський фараон Птоломей, побоюючись, що Пергамська бібліотека затьмарить світову славу Александрійської бібліотеки, заборонив вивозити до Сирії папірус. Тоді в Пергамі стали писати книги на вичиненій шкірі телят і молодих овець. Ця шкіра, що володіє великою міцністю, і стала називатися пергаментом.
В середні віки в Європі пергамент був дуже дорогий, тому нерідко писарі-монахи вичищали скребком текст старих книг і вписували новий, а у бібліотеках - книги прикріплювали до столів ланцюгами.
Бібліотекар. (Звертається до Домового та Кощія).
Ну як вам подорож в минуле?
Кощій.
Цікаво, а тільки я не навчався в школі і не розумію, де ця Африка, Азія, якийсь Єгипет.
Домовий.
А чому ми мандруємо Азією, Африкою, а коли ж ми вернемось до Європи?
 
Бібліотекар.
Добре, повернемось до Європи, а саме в часи Київської Русі.
Берестяні книги виникли у нас на Русі в ХІ столітті. Для їх виготовлення брали берест, кип’ятили його, зшкрібали внутрішній шар кори, а потім обрізали по краях, надаючи правильної форми.  Пройшовши таку обробку , берест ставав еластичним і м’яким.
Бібліотекар.
А коли ж з’явився папір ? Щоб знайти відповідь на це питання ми повинні перелетіти до Китаю. Полетіли.

 
Щоб більш детально дізнатися ,давайте подивимось уривок з фільму.

         
Паперові фабрики «паперові млини», виникли у Європі у ХІІІ столітті. Вони були непопулярними, на них писали лише те, що мало зберігатися недовго. Продовжували писати на пергаменті. Але з розвитком шкіл, університетів, необхідні були книги і у великій кількості. Тому папір починає витісняти пергамент.
Домовий.
А коли з’явилися друковані книги?
 

Бібліотекар.
Друкарський верстат у 1456 році винайшов німець Йоганн Гуттенберг. Він брав дерев’яні брусочки і вирізав опуклі букви. Потім ці букви він зв’язував, щоб вийшло слово, змащував їх чорнилом і на білому папері робив відбиток.
Але дерев’яні букви були грубими, хиталися, тому надруковані рядки виходили нерівними. Гуттенберг все одно не здавався, наполегливо працював і придумав металеві букви і верстат, який був механізованим, що дуже прискорювало друкування книжок.
Бібліотекар.
Україна теж не пасе задніх в історії створення книги. Так що повертаємось до України.
      
Особлива роль у становленні друкарської справи належить Івану Федорову. Він друкував книги у власній типографії у Львові, в друкарні князя Костянтина Острозького в Острозі. Виданий ним у Львові «Буквар» - перший у Європі друкований підручник.
Домовий.
А з чого роблять папір ?
Бібліотекар.
З дерева. Наша країна багата лісами, але бездумно, як ви розумієте, ліси вирубувати не можна. На варті цього стоять люди, які відповідають і слідкують за тим, щоб ліси вирубували за спеціально передбаченими нормами. Як же роблять папір сьогодні ви дізнаєтесь від майстрів Фіксиків.

  

Щоб зберегти ліси від знищення і знизити витрати на виготовлення паперу, широко використовують макулатуру. Старі, нікому не потрібні книги, газети, журнали на спеціальних підприємствах переробляють і використовують для виготовлення паперу.
Домовий.
Наші діти шанобливо відносяться до книг вони…
Кощій.
Любителі? Та невже? Ось губителі –це буде правильніше. (Виймає із-за пазухи великий лист ) Ось послухай, що мені Лісовик пише. Про свого, значить, синка Лісовичка. (Читає) “А синок мій розумний – страсть. В бібліотеку записався. Ходить, правда, рідко: говорить, раз я записаний, можу користуватися книгою, скільки захочу”.
Домовий.  
Почекай, Кощійчику. По-моєму, такого правила немає. Правда, діти? Я пропоную ось що. Кощійчик буде читати листа, і якщо там знову зустрінеться нісенітниця, ви три рази плескаєте в долоні. Читай далі.
Кощій.
“А комірчину свою всю картинками обвішав. Як сподобається йому картинка в книжці, так він її і вириває. Любить красу, поганець, весь у мене. Але читає ще повільно, і ще що вигадав? Щоб не забути, де зупинився, сторінку ту і загинає! А то шишкою чи грибом заложить. І мене до книги привчає. Якщо там що цікаве зустріне, зразу ж фломастером чирк – читай, батяня, пів книги для тебе помітив. Мені від книг взагалі то спати хочеться , так я більше за обідом читаю. І синка привчив, щоб часу не гаяти. Залишаюсь твій знайомець, Лісовик”.
Домовий.
Так, це  правда, губитель книг. Але ви, діти, помітили всі помилки, і тепер я впевнена, що ви – гарні читачі і прекрасно знаєте і дотримуєтеся правил поводження з книгами. Кощій, у мене є відео, як ти ставишся до книг, давайте подивимось.
Кощій.
Вибачте мене, тепер я не буду псувати книги
Домовий.
Але Кощій відволікає нас. Наталіє Вікторівно, а на цьому і зупинився розвиток книги ?
    
Бібліотекар.
Ні, ми на книгольоті летимо далі.
Тривалий час книга була єдиним і основним джерелом інформації. Сьогодні світ заполонили комп’ютери.
Чи знаєте ви, що означає слово "абак"? (Від грец. авах - дошка, поділена на смуги, де пересувалися камінці з метою арифметичних розрахунків. Щось на зразок рахівниці).
Саме від цього примітивного приладу для рахунків бере початок історія обчислювальної техніки, історія комп’ютера. Комп’ютери почали активно заповнювати наше життя після другої світової війни. До 1960 р. в усьому світі використовувалися не більше 7 тис. комп’ютерів. В 1993 р. настав історичний перелом, коли вперше обсяг виробництва персональних комп’ютерів перевищив обсяг виробництва легкових автомобілів і досяг 35,4 млн. одиниць.
Сучасний комп’ютер пише музику і вірші, малює, грає у шахи, розмовляє. Він практично вміє робити все, що і людина.
Як змінилася книга в наш час?
Ви, мабуть, знаєте про існування електронних книг. У Франції створено книгу, зовні схожу на традиційну. Під обгорткою розміщений екран розміром 21x16 см. Електронну книгу можна покласти до сумки чи рюкзака Це одночасно і книга, і бібліотека, і віртуальний книжковий магазин. Її пам’ять зберігає одночасно біля 30 книг по 500 сторінок кожна. Маючи мобільний телефон чи телефонну розетку, ви підключаєтеся до Інтернету, можете гуляти по віртуальному магазину, вибирати і замовляти книги. Досить провести по екрану пальцем, щоб підібрати книгу чи газету, збільшити розмір букв, знайти значення незрозумілого слова у словнику.
Останнє досягнення комп’ютерних технологій - "жива" книга  (Living Book). За допомогою комп’ютера можна не лише читати текст і переглядати картинки, а й чути голоси персонажів, "оживляти" ілюстрації, грати у цікаві ігри. Навіть є такі електронні книжки-ігри, які дають можливість не тільки познайомитися з авторським варіантом твору, а й самому впливати на хід сюжету.
Як я вже і говорила крім паперових книг є і електронні книги.
Давайте подивимось який же вони мають вигляд.


Тепер я хочу показати, які ж шедеври книжкового мистецтва є в шкільній бібліотеці.
-         Книга, яка вміє говорити;
-         Казки В.О.Сухомлинського англійською мовою і ця ж книга перекладена китайською мовою.
-         Дуже гарні книги, які були привезені з Китаю. Ці книги були привезені нашим директором Валентиною Федорівною.
 Як ви гадаєте, у майбутньому друкована книга залишиться чи її замінить комп’ютер?
Домовий.
 Книга чи комп’ютер? Ви надаєте перевагу ...
Бібліотекар.
 Сучасна бібліотека збирає не тільки твори друку, а також аудіо - і відеокасети, компакт-диски, комп’ютерні програми, бази даних. До послуг читачів - різноманітна аудіо - і відеотехніка, комп’ютери, розмножувальна техніка. Комп’ютерні технології використовуються при комплектуванні бібліотек, створенні довідкового апарату, обслуговуванні читачів. Тому сучасну бібліотеку почали називати:  "віртуальна бібліотека”, "інформотека”, "медіатека", замість слова "читач” з’явився термін "користувач" бібліотеки.
Кощій.
Кампутер, що це таке?
Домовий.
Не кампутер, а комп’ютер. Неук, приходь до нас в школу і дізнаєшся багато чого цікавого.
Цікава інформація. Я думаю що діти запам’ятали що їм розповідали.
Кощій. А я думаю, що ні.
Домовий.
А давай перевіримо , я виберу собі команду, а ти собі. Я буду ставити питання твоїй команді , а ти моїй. І той, хто програє, піде жити з тобою до лісу, а інші залишаться тут.
Кощій. Давай, мені хоч не  так самотньо буде.
Питання.
§  Як називалися книги з шкіри?
§  Яка рослина росте на берегах Нілу, з якої виготовляли книги ?
§  Які ви знаєте сучасні книги ?
§  Хто надрукував першу книгу в Європі?
§  Першодрукар в Україні ?
§  Як називають сучасні бібліотеки ?
Домовий.
Які всі молодці, доведеться тобі, Кощію, самому повертатися до лісу.
Кощій. (схлипує). Як мені не хочеться повертатися самому до лісу.
Домовий.
Не сумуй. Приходь до нас в школу, коли тобі стане сумно. Ми раді тебе бачити, правда, діти ?
(Кощій виходить)
Підсумок  уроку.
Бібліотекар.
Щоб дізнатися більше про історію створення книги, раджу прочитати книгу Л.Цуріки «Історія дитячої книги».
Минуло багато часу, поки з’явилися друковані та електронні книжки.
Тепер книжка всюди поруч з нами. Вона – наш друг і порадник. Шануйте її, друзі, любіть і бережіть, бо в неї вкладено велику працю багатьох людей.
Приходьте частіше до бібліотеки.








Немає коментарів:

Дописати коментар